+90 (0242) 729 7400
ANASAYFA / BİLGİ BANKASI
SUBSTRAT YAPISININ ÖNEMİ
25.12.2018
Yüksek kaliteli bir bitki yetiştirme süreci, sağlıklı ve güçlü bir tohum ekimi veya çelik seçimi ile başlar.   Yetiştiriciler için tohum ekimi veya çelik köklendirmek için hangi yetiştirme ortamının kullanılacağını oldukça önemlidir. Doğru yetiştirme ortamı seçimi sadece kullanılacak malzemenin fiziksel özelliklerine göre değil aynı zamand..
Devanımı Oku
FİDE İÇİN YETİŞTİRME ORTAMI
25.12.2018
Tohum çimlendirme ya da çelik köklendirme uygulamalarında ince yapılı yetiştirme ortamının tercih edilmesi önemlidir. İnce yapılı substrat, ortamın su tutuma kapasitesini arttırarak tohumun çimlenmesi için gerekli suyun ortamda tutulmasını sağlar. Çeliklerde düzgün kök formasyonun oluşumunu destekler. Tohum çimlendirme ve çelik köklendirme uygulamaları genell..
Devanımı Oku
TRANSPLANTASYON (BİTKİ NAKİL)
25.12.2018
Fideler ve çelikler yeterli büyüklüğe ulaştığında daha büyük saksılara transfer edilirler. Bazı bitki çeşitleri aktarıldıkları bu büyük saksılarda, çimlenme veya köklenme aşamasında bulundukları hücrelerden daha uzun süre kalabilirler. Bu nedenle, su tutma kapasitesini ve hava geçirgenliğini etkileyecek olan yetiştirme ortamının yapısının değişmemesi çok ö..
Devanımı Oku
SUBSTRATIN YAPISININ SU TUTMA KAPASİTESİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
25.12.2018
Substratın yapısı ve dokusu su tutma kapasitesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Daha önce bahsedildiği gibi, su tutma kapasitesi alt tabakadaki gözeneklerin türüne bağlı olacaktır. Tek gözenek boyutuna sahip bir substrat, tüm suyu belirli bir negatif basınçta veya emişte serbest bırakır. Bu nedenle, farklı negatif basınçlarda suyu serbest bırakmak için farklı gözenek boyut..
Devanımı Oku
© 2020 Agrikal Tarım. All Rights reserved
Designed By Biografik